June 29, 2016

20—26 Haziran 2016 Ukrayna: Haftasının ana başlıkları

20—26 Haziran 2016 haftası "Digest ve Analitik Ukrayna"’dan ana başlıkları

Milli Bankası iskonto oranını azalttı – Ulusal Komisyon yine oranlarını artırdı – Savçenko fenomeni – Başkan ön cephelerde – Avrupa Rusya'ya karşı yaptırım uzanmaktadır? – Brexit Ukrayna ile AB arasındaki ilişkileri etkileyebilir

Milli Bankası stabilitesini göstermektedir

Döviz piyasasında durum yeterince istikrarlı. Yıl başından bu yana UMB satışından ticari bankalardan para alımı 1,1 milyar $ daha fazladır. Bu yılın Mart ayından beri , düzenleyici satış teklifi ile ihaleye sadece bir defa çıkmıştır. Merkez Bankası başkanı Gontareva Ocak ayından bu yana, bankalar satıldıüından halktan 1,4 milyar $ daha fazla satın almış olduğunu bildirdi. Gontareva'ya göre, piyasanın enflasyon beklentilerindeki düşüşe tepki olarak, UMB %18'den 16.5%'e iskonto oranı düşürdü.
UMB ve Maliye Bakanlığı, IMF işbirliği muhtırası değişiklikler ile ilgili müzakere edilir. Kredinin sonraki dilimin verilmesi ve uluslararası finans kuruluşlarından fon yeniden başlaması doğrudan IMF ile işbirliği devamına bağlıdır. Maliye Bakanı Danyluk ve UMB başkanı Gontareva muhtıra metni zaten kararlaştırılmış olmasını savunuyorlar ve kredi yeniden başlaması kararı Temmuz ayında IMF yönetim kurulu toplantısında yapılacaktır.
2015 yılında onaylanan plan, Genişletilmiş Fon Kolaylığı programının (EFF) $ 1,7 milyar tutarında planlanan üçüncü dilimin görünüşe göre 1.0 milyar $ geçmeyecek. Bu kredi ABD hükümetinin garantisi altında Ağustos ayında yerleştirmek planlanan 1.0 milyar $ eurobond ile, kısmen Emekli Sandığı bütçesinde olan 6 milyar dolarlık "deliği" kapatacaktır. IMF, dengesizliği ortadan kaldırmak için erken emeklilik hakkı olan ve tek sosyal katkı ödemeyen kişilerin sayısını azaltmak, emeklilik yaşını yükseltmek, esnaf sayısını azaltmak için talep eder. Ancak, bu önlemler bile bütçeye denge vermiyordur.
Buna ek olarak, bütçeye fiziksel kişilerin ödeme Garanti Fonu mevduat baskı yaptı, 2015 yılında 70 kat artarak onun kaybı 66,6 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Geçen yıl boyunca fon 26,6 milyar UAH güven kredisi ile 22,7 milyar UAH mevduat sahiplerine ödenmiştir. UMB talebine göre yeniden yapılandırma ihtiyaclı listesinde olan 22 bankadan 5 banka "nesnel nedenlerden dolayı" UAH 120 milyon yetkili sermayeyi artırmakta başarısız oldular. Merkez Bankası bu bankaların sahipleri ile ilgili çalışmalar devam ettiğini bildirdi.
Devlet İstatistik Servisi göre, GSYH bir önceki yıla göre, ilk çeyrekte % 0.1 büyüdü, ancak % 0.8 UMB tarafından açıklanan tahminden çok azdır. Uzmanlara göre, bu nüfusun ödeme bozulması ile ilişkili hizmetlerin tüketiminde düşme kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, Merkez Bankası Ukraynalı ihracatçılar için dünya piyasalarında olumlu duruma odaklanarak, yıl için% 1,1 GSYH büyüme tahminlerini tuttu.

Bir sonraki tarife artışı

1 Temmuz'dan Enerji ve kamu hizmetleri düzenleme Ulusal Komisyonu sanayi tüketiciler için elektriğin maliyeti % 15 ile gene artmıştır, 1,358 UAH/kWh. 1 Ekim'den elektriğin fiyatı 1,49 UAH/kWh ulaşır. Yükselen fiyatlar kömür değerini hesaplama yeni bir formül getirilmesi ile fiyatlarındaki artışı açıklamaktadır. Analistlere göre, Komisyon tarafından benimsenen "Liman Rotterdam + Transport" formülü, oligark Akhmetov ve enerji sektöründe finansal akış kontrol yetkilileri zinciri karlarını arttırmayı hedeflemektedir. Uzmanlar yıl sonuna kadar Akhmetov ek gelir olarak 10 milyar dolar alacağına inanıyor. Şirketler aslında Rotterdam borsada kömür satabilir, ancak Ukrayna kömür kalitesi orada önerilenden çok daha düşüktür ve kömür piyasası doygundur. Bu nedenle, "formül" tüketicilerin doğrudan aldatmacadır ve vatandaşlar gerçeğe ilgili olmayan fiyatlarla hizmetler için ödemeye zorunda kalıyor. Akhmetov şirketlerin Rotterdam'da gerçek kömür satışı mümkün olsa bile, devlet enerji güvenliğini korumak için kisitlayici tedbirleri uygulanabilirdi.
Başbakan Groisman Ulusal Komisyon onaydan önce tartışılmayan fiyatlandırma işleyişine açıklık kazandırmak için kontrol etme talimatı vermiştir. Uzmanlar elektrik fiyatlarındaki fiili artış Komisyon'un dile getirdiğinden iki kat daha yüksek olacağını ve bu artış tüm mallarda daha yüksek fiyatlara neden olacağını söylüyorlar.
Komisyon Başkanı Poroşenko 2014 kararı ile kuruldu. Bu şirket "Roshen" eski yöneticisi Vovk tarafından yönetilir.

Savçenko fenomeni

Milletvekili Savchenko tartışmalı açıklamalar yapmaya devam ediyor. AKPM oturumunda yaptığı konuşmada o yasadışı Rusya'da gözaltına alınan Ukraynalıların dönüşünü kolaylaştırmak için Kurul'un milletvekilleri çağırdı. Savçenko, Putin Ukrayna karşı saldırılardan dolayı uluslararası bir mahkeme önünde cevap vermesi gerektiğini ifade etti. Savçenko, Rus gazetecinin sorusunu cevaplayarak Donbas'taki savaş ve saldırılarda Rusya'yı sorumlu olarak belirtti .
Ancak, Deutsche Welle verdiği röportajda Savçenko Rusya'ya yaptırım kademeli kaldırma ve onların temel odağını Rus liderlere aktarma gerekliliği hakkında konuştu. O, ücüncü Dünya Savaşı neden olabilecek olan Ukrayna'ya silah temini gerekli olmadığını savunuyor. Lviv'de konuşan Savçenko yurtdışından uçaklar da dahil olmak üzere silah satın almak için gerek görmediğini söyledi çünkü bu devlet saldırgan da dahil olmak üzere, onlar için yedek parça satın alma ihtiyacını de getirecektir.
Buna ek olarak, tanınmayan "cumhuriyetleri" liderleri ile görüşmeye ihtiyacı konusunda ısrar ediyor. Savçenko, Donbass üzerinde herhangi bir saldırıya karşıdır, saldırılar sivil halkına zarar edeceğine inanıyor.
Hemen hemen tüm politikacılar, meclis hizip lideri Timoşenko de dahil olmak üzere, elleri Ukrayna askerlerin kanlarıyla lekelenmiş olan suçluların ile müzakere imkanına katılmıyor. NATO işbirliği ve silahlanma ile uğraşan milletvekilleri, Savçenko zararlı mesajları Batılı ortakları ile ilişkileri kırmak amaçlayan olarak değerlendirir
Bazı kamuoyu yoklamalarına göre, Savçenko derecelendirme kurtuluşun hemen sonra lider siyasetçilerin seviyesinde idi, bu ve ,görünüşe göre, onun başkan hazır olma beyanı başkanın maiyetini endişe etti. Rejim yanlısı blogcular, gazeteciler ve siyaset bilimciler Savçenko konuşmalarda hata aramaya başladı.
Bazı analistler Savçenko kelime-kelime Kremlin ve Moskova yanlısı politikacılar tarafından desteklenen gerekli mesajları tekrarlamaktadır, düşünüyorlar. "Cumhuriyetleri" temsilcileri sadece onunla görüşmeye hazırdır.
İnsanlar, iki yılda "milli kahraman" imajını yaratılmış olan Savçenko'ya yavaş yavaş kendi tutumunu değiştiriyor, Cumhurbaşkanı web sitesinde kayıtlı olan Savçenko Ukrayna Kahramanı unvanını mahrum bırakmakla ilgili dilekçe ortaya çıktı. Savçenko birinci büyüklüğü politikacı mı ya da devrilmiş idollerinden biri mı olacak sadece zaman gösterecektir.

Donbas'ta durum zordur

"Minsk anlaşmalarının uygulanması ve Donbass durumun iyileştirilmesi ilerleme" nin Fransa Cumhurbaşkanı Hollande tarafından açıklamalarına rağmen, ön tarafta durum son derece gergin. Militanlar ve işgal ordusu, Ukrayna askerleri ve sivilleri yaralanan ve öldürdüren Ukrayna ordusunun pozisyonları bombardımanı devam etti.
Ordu kayıpları her geçen gün büyüyor, uluslararası gözlemciler ve devlet başkanları çatışma artışını sonucuna varmışlardır. Aynı zamanda Ukrayna Minsk görüşmelerinin temsilcilerinden biri, SBU eski başkanı Marçuk Kırım'a 'koridor' yapacak da dahil olmak üzere büyük ordu işgali beklenmiyor çünkü bu büyük zararlara neden olur, düşünmektedir. Görünüşe göre, cephe hattında bulunan kasaba Vodyane'yi ziyaret eden ve orada beşinci dalganın terhis bir kararname imzalanan Başkan Poroşenko'nun benzer bir görünümü vardır. Poroşenko ön saflarında kaldığı süre boyunca atışlar ve bombalama yoktu. Akşam saatlerinde, bombardıman Poroşenko ziyaret alanda da dahil olmak üzere, Donetsk bölgesinde ön hat boyunca devam etti.
Ukrayna hükümeti, belirli koşullar altında onlardan biri AGİT polis varlığı olmak üzere Donbass işgal topraklarında seçim olasılığını dikkate almak bir isteklilik göstermiştir. Rusya Devlet Başkanı Putin sözcüsü Peskov, Rus liderliğin görüşüme göre, silahlanmış sınır hattında AGİT misyonu ve Donbass seçimlerde misyonu farklı yetkilerini ile olması gerekir, söyledi. Bu konular ayrı ayrı ele alınmalıdır.İçişleri Ukrayna İç İşleri Bakan Danışmanı Şkiryak o güvenliğini sağlamak için 10-12 bin görev personel gerektiğini söyledi.
Donetsk ve Lugansk bölgelerinde (ORDLO) bazı bölgelerinde ekonomik durum kötüleşiyor Bu, işgal topraklarında kayıtlı olmayan işletmelerin 'cumhuriyetlerin' 'liderliği' kamulaştırma ilanına yol açtı.
İşgal altındaki topraklara Rus "yardımı" azalır. Son gönderilen bir "konvoy" sadece 40 kamyon oluşuyordu, 26 Mayıs’ta gönderilen konvoy 100 arabadan oluşuyordu. Gözlemciler Rusya'dan "insani yardım" hemen hemen ortadan kalkmış belirtti. Uzmanlara göre, "eskort" işgal güçlerinin temini için sadece tasarlanmıştır.
Moskova, kendi gereksinimleri hızlı uygulanması için Ukrayna'yı bastırıyor, bunlardan militanların af edilmesi ve Anayasa değiştirilmesi, bu yüzden bölgedeki durumu şiddetlendirir. Kremlin himayesindeki "DNR başkanı" Zaharçenko, Rada 14 Temmuz'dan önce "Donbass temsilcileri" ile anlaşmalı yerel seçimlerine ilişkin yasayı kabul etmez ise işgal altındaki topraklarda tek taraflı "seçimleri" gerçekleştırme ile Ukrayna'yı tehdit ediyor .
Rada başkanı Parubiya göre, yakın gelecekte seçimler mümkün değildir. O özel statü "Donetsk ve Lugansk bölgenin ayrı bölgelerin" verilmesine ilişkin Anayasa'nın herhangi bir değişiklik kabul edilmeyecektir savunuyor. Aynı düşünceyi bir Fransa ziyareti ve Başkanı Hollande ile görüşmeler sırasında Başkan Poroşenko da edildi. Aynı zamanda Rusya devlet başkanının yardımcısı Surkov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuland katılımı ve yönetim Ukrayna Cumhurbaşkanı Yeliseyev başkan yardımcısı ile görüşmelerin etkinliği Minsk anlaşmaların olası düzenlemeleri arayışı göstermektedir. Prosedür Ukrayna işgal topraklarında seçimlerin Rusya ile sınır kontrolü ve Rus işgal kuvvetlerinin çekilmesini elde etmeden içerir.

AB Rusya'ya karşı yaptırım uzatıldı mı?

Yabancı haber ajansları, AB üye ülkeleri ülkelerin Daimi Temsilciler Komitesi Rusya'ya karşı, Ocak 2017 31 kadar, önümüzdeki altı ay boyunca yaptırımlar uzatmaya karar verdi, bildirdi.Onlar Kırım ve Donbas saldırganlık işgali ile bağlantılı olarak tanıtıldı.AB üye ülkelerin Dışişleri Bakanları Zirvesi AB Resmi Bülteninde sonraki yayın ile 24 Haziran'da bunu onaylamak zorunda idi, fakat 27 Haziran sabahı o hala yayımlanmadı.
Fransa, Macaristan, İtalya ve Yunanistan yaptırımlar uzantısına karşıdır. Karar nihayet Temmuz sonundan önce gerçekleşmesi planlanan AB Konseyi tarafından kabul edilmelidir. Ancak, AB'den Büyük Britanya'nın çekilmesi üzerine referandum sonuçları toplantının tarihini taşıyabilir, buna ramen çoğu uzman yaptırımlar hala uzatılabilir söyledi. Yıl sonunda gerçekleşecek bir sonraki tartışmanın kaderi kuşkuludur, toprakları ve askeri kaybına rağmen, onlara girmek için hiç acele etmeyen Ukrayna ve yaptırımlardan olan kayıplar bazı AB ülkelerinde hoşnutsuzluk büyüyor .

AB ve Ukrayna ilişkileri Brexit nasıl etkilir

Britanya'da AB'den çekilme konusunda referandum düzenledi. İngilizlerin neredeyse % 52 AB'den çekilmesine oy verdi. Referandumda katılım % 72 aştı. Oylama sonuçları bir günden daha az zamanında sayıldı.
Almanya, Fransa ve Avrupa'da birkaç diğer "büyük" ülkeleri UK'den en kısa sürede Birliği'nden düzen belirleme ve çıkış zamanlamasını istemektedir. Aynı zamanda, kıtasında kendi durumunu yükseltmek istiyen Polonya belirgin bir artış göstermektedir. Ülkenin Yetkililer "Visegrad Grubu", Ukrayna ve Romanya'da bir parlamentolar arası kurul oluşturulmasını önerdi. Bu ifade Denizlerarası (Kara, Baltık ve Adriyatik Denizleri içeren) Devletleri topluluüu oluşturmak için Cumhurbaşkanı Duda'nın girişimini güçlendiriyor.
Avrupalı liderler Brexit ülkenin 'vizesiz rejim şartlarını etkilemez' söyleyerek, Ukrayna'yı yatıştırır. Ancak, Parlamento başkan yardımcısı Geraşçenko ve uluslararası ilişkiler uzmanları AB ile serbest vize şartları Ukrayna için 'yine daha sonra'ya kaymıştır, inanıyor.
Ukrayna sosyal ağların kullanıcılarda AB'de Ukrayna İngiltere yerine iddia edilen olası değiştirme konusunda yaygın bilgiler, sadece kötü bir şaka olarak kabul edebilir. Avrupa Birliği içinde Santrifüj işlemleri hızını kazanmaktadır. Birçok ülkede, AB'den çekilme dilekçeler vardır. Politikacılar ve kamu rakamlar yeni ilkeler üzerinde sendika temsilci sunuyor. Avrupa onun geleceğine karar vermediği sürece, Ukrayna kendi politikalyı yapmalı ve "Denizlerarası" gibi bu tür bölgesel birliklere katılmalıdır.

20—26 Giugno 2016 Ucraina: I temi principali della Settimana

I temi principali della Settimana 20—26 Giugno 2016 dalla "Digest & Analytics Ucraina"

Banca Nazionale ha ridotto il tasso di sconto – la Commissione nazionale solleva di nuovo le tariffe – Fenomeno Savchenko – Presidente in prima linea – Europa estende le sanzioni contro la Russia? – Brexit può influenzare le relazioni tra l'Ucraina e l'Unione europea

28.06.2016: 20-річчя української Конституції не стало святом

20-річчя української Конституції не стало святом
Колишні прездиенти України Ющенко, Кучма, Кравчук

Головні події і теми дня 28.06.2016 від Digests & Analytics Ukraine

Теми ЗМІ та соцмереж

  • 20-річчя української Конституції не стало святом.
  • Унаслідок теракту у стамбульському аеропорту "Ататюрк" загинула українка.

28.06.2016: 20-летие украинской Конституции не стало праздником

20-летие украинской Конституции не стало праздником
Бывшие президенты УкрЮщенко, Кучма, Кравчук

Главные события и темы дня 28.06.2016 от Digests & Analytics Ukraine

Темы СМИ и соцсетей

  • 20-летие украинской Конституции не стало праздником.
  • В результате теракта в стамбульском аэропорту “Ататюрк” погибла украинка.