May 26, 2016

Ukrayna:16-26 Mayıs 2016 haftasının ana başlıkları

16-22 Mayıs 2016 haftası "Digest ve Analitik Ukrayna"’dan ana başlıkları

Groisman Hükümeti iddialı planları oluşturur. Yerleşim Discommunization adları. Panama Kağıtları Skandal'ı yenilenen gayretle  patlak verdi. Büyük bir banka iflas etmiş. Hükümet yolların durumu hakkında endişe etmektedir. IMF, bir sonraki kredi dilimini sağlamak için  hazırdır. Odessa limanı satışa çıkarıldı. Minsk görüşmeler: hiç bir şey hakkında . "Vizesiz" için dikenli bir yol

Groisman Hükümeti Napolyon planları

Başbakan Groisman bu yılın  "operasyonel reform planı"  sundu. O, gelecek yılda  % 3 bütçe açığının azalmasını ve % 4 sanayi üretimi büyümesini (öngörüsüne göre % 2'yi geçmezdir) açıkladı .
Planlanan reformlarda kamu maliyesi yönetimi ve emeklilik sistemi değiştirilmesi; kişisel destek programları ve otomasyon sübvansiyon getirilmesi.  Buna ek olarak, ortalama ücretin artışı ve  devlet tarafından sağlanan 20 hizmetin internete aktarması planlarını açıkladı.
Hükümet, kamu işletmelerinin yönetiminde özelleştirme sürecini hızlandırmak niyetinde , çünkü danışmanlar  Miklos ve Balcerowicz göre onlar tamamen yozlaşmış.
Kabine orta vadede enerji bağımsızlığını elde etmek  niyetinde, bunun için Ukrayna gaz çıkarma geliştirme ve enerji verimliliğini teşvik etme  planlarını açıkladı. Buna ek olarak, Groisman, vergi sisteminde reform yapmak,  mali hizmet çalışanların sayısını azaltmak ve vergi yönetimini basitleştirmek niyetinde. O gümrük düzeni ve yeniden  geliştirilmesini de yapmak planlıyor.
Programın son versiyonu Mayıs ayı sonuna kadar teslim edilecek. Gözlemcilere göre bu program Nisan 2014'te hükümet onayı ile sunulacaktı. Milletvekilleri, Bakanlar hiçbir gerçek planlarını görmeden, onlardan biri hane için gaz fiyatlarındaki keskin bir artışı olan, boş beyannamelere oy verdi.

Parlamento  komunizm yerleşim isimleri değiştirmiş

Verhovna Rada, discommunization yasası kapsamında 287 yerleşim ve alanların isimlerini değiştirdi. Dnipropetrovsk - Dnipro, Dniprodzerjınsk  - Kamenskoe, Komsomolsk - Gorişni Plavni, Kuznetsovsk - Varaş ve Tsürüpinsk -  Oleşkı yeni bir isim aldı. Muhalefet milletvekilleri Vilkul ve Kolesnikov Dnipropetrovsk yeniden adlandırma engellemek ve  iptal etmeye bir karar yayımlandı. Belediye Başkanı Filatov kenti yeniden adlandırma asgari maliyeti ister ve insanlar onu herhangi bir sorun olmadan kabul eder çünkü  halk dilinde Dnipro genel adı olarak zaten kabul edilmiştir, söyledi. Bir hafta önce parlamento işgal Donbas ve Kırım Yarımadası'nda yerleşim adlarını değiştirdi, bu değişiklikler Ukrayna yargı yetkisine döndükten sonra etkin hale gelecektir.

IMF Ukrayna hükümete umut verdi

IMF heyetinin Ukrayna'da çalışmalarısona erdi. Görüşmeler sonrasında misyon Ukrayna ekonomik istikrara kavuşmasını önemli ilerleme kaydettiğini bildirdi. Vakıf yetkilileri genişletilmiş kredi verme kararı  güncellenen Mutabakat Anlaşması İşbirliği kapsamında Temmuz ayında yapılacaktır söyledi. MF uzmanları, hükümet "piyasa" seviyesine perakende gaz fiyatlarını arttırma olumlu olarak karşıladı ama onların çoğu emeklilik yetersiz boyutuna rağmen, milyarlarca emeklilik fonu açığı ile bütçedeki boşluğu olumsuz bir faktör olarak değerlendiriyor. Bu doğrultuda hükümetin gelecek planları belirtmek zor değildir. O, muhtemelen toplumun baskısı altında  emeklilik vergi iptal edilecektir, fakat emeklilik yaşı artırabilir ve emeklilik ödemelerine ek şartları vermeye çalışır.
Ukrayna'nın mali ve vergi istikrarını ve yolsuzluğa karşı tutarlı bir mücadele,  devlet işletmelerinin ekonomik performansında ilerleme göstermesi gerekmektedir.
Hükümet ve Merkez Bankası, potansiyel IMF kredi dilimini  alma  arifesinde uluslararası borç verenlere istikrarlı döviz kuru göstermektedir.
NBU Başkan Vekili Sologub,  yıl sonuna kadar Ukrayna IMF üç dilim kradi alabileceğine inanıyor. Maliye Bakanı Danyluk ve Başbakan Birinci Yardımcısı Kubiv hükümetin  Fonu Yönetim Kurulu toplantısından hemen sonra, Temmuz ayında düzenli üçüncü dilimini almasını beklediğini iddia ediyorlar.
Para alma kanunların bir dizi kabulü gerektiren şartlar ile bağlantılı . Sadece kağıt üzerinde meclis çoğunluğu varlığı göz önüne alındığında, bunları kabul etmek zor olacak. Yetkililer sadece Başsavcı atanmasında birliğini göstermiş, diğer yasalarl ile büyük zorluklar vardır, hatta bazı konularda milletvekililer hepten başarısızdir.Açıkçası,  çeşitli yasalar benimsenmesine yönelik Başkan uzlaşmaya istekli,ancak bu  uzlaşmalar ne kadar önemli olacak ve oligarh hiziplerin oylama oligarşilere imtiyazlı  olacak  mı belli değildir.

Cumhurbaşkan ve yetkililerin Offshore şirketlerin skandalı  ivme kazanmaktadır

Gazeteciler Slidstvo.info, arşivler Panama şirket katibi Mossack Fonseka belgeleri yayınladı; belgelere göre Başkan Poroşenko'ya ait olan Yatırım Fonu Kıbrıs offshore şirket hisseleri edinimine yaklaşık 4 milyon € bir yatırım olarak Mart 2016 yılında Ukrayna'dan çıkartmıştır. Poroşenko avukatları  para transferi olmadığını ve hisselerin iletilmesi ile ilgili olduğu söyleyerek, gazetecilerin argümanları yalanlamaya çalıştı. Onlar,  Başkan Poroşenko Prime Assets Capital fonu bu tip yatırım için lisans gerekmediğini doğrulanan Merkez Bankası ve Ekonomi Bakanlığı başvurduğunu  bildirdi.
Bazı uzmanlar bu işlemler aslında offshore şirkete yurtdışına resmi yasal  para transferi anlamına gelir düşünüyor. Aslında, bu vergiden gelir gizlemek için bir girişimdir, çünkü işletmelerin Ukrayna topraklarında bulunmasına ramen para yurtdışında kalacak ve Ukrayna'ya geri dönemez. Böylece, Poroşenko tamamen onun şekerleme işini  Ukrayna yetkisi kontrol altından çıkartmıştır.
Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Bürosu offshore  düzenleri Başkan soruşturma kendi yetki alanı bir parçası olmadığını  ve maliye bakanı Daniluk  offshore şirketlerin varlığında  hiçbir somut delil bulunamadığını belirtti. Verhovna Rada offshor skandalı araştırmak için geçici komisyonu oluşturmadı çünkü Başkanın hizip kendi bileşimine adaylarını vermedı.

Merkez Seçim Komisyonu üyeleri yeniden henüz seçilmedi

Başkan ve siyasi partilerin değerlendirmesine dayanarak, ülke yakın gelecekte erken parlamento seçimlerinde bekleyebilir. Bu sürecin önemli bir unsuru seçim ve MSK yasasıymış.
AB  tavsiyeli sadece açık listeleri olan partiler seçime katılım yasası gerekli desteğini alamaz çünkü "yerli ağalar" sadece   ilçelerde oy çoğunluğu ile milletvekili olabilir.
15 kişilik komisyonun 12 üyelerinin yetkileri 1 Haziran 2014  sona erdi ama onlar herhangi belirli bir işlevi yerine getirmeye devam ediyor, parlamento ve yerel seçimler düzenlemesine katıldı. Uzmanlara göre, başkan ve  maiyeti için bu durum avantajlı.Komisyon başkanı Ohendovskiy  başkanlık idaresi tarafından tam kontrol ediliyor.
MSK pozisyon için aday adaylığı Başkanın yapılması ve Parlamento tarafından onaylanması gerekmektedir, parlamento grupları henüz önerilerini bildirmediler. Bazı analistlere göre, şu anda Başkanın ve  parlamento hiziplerin ana yararlanıcılar arasında  komisyon kadrosuna açık artırma devam ediyor  ve nihai karar hala beklemededir. Yeni MSK adaylar arasında Yönetim Kurulu Başkanı Ohendovskiy dahil olmak üzere birçok akım  üyeleri olabilir çünkü Başkan seçim süreci üzerinde kontrolü kaybetmek istemiyor.

Fidobank iflasını ilan edildi

Orta  kategoriden  bir banka olan  Fidobank iflas ilan etti. Ona geçici bir yönetim tanıtmıştır. 2014 banka kâr ile bitirmiştir, 2015 yılında, ilk çeyreğinde 1,2 milyar UAH ulaştığı, milyonlarca kayıp gösterdi. Yönetim, böyle durumu  sosyal ağlar ve medya aracılığıyla  mali yetersizlik bankayı terk etmek tavsiye eden bilgilerin istemcilere güçlü saldırı sonucu olduğuna inanmaktadır. 17 Mayıs'ta banka  yatırımcıların aktifleştirmesini reddini açıkladı.
Avrupa Parlamentosu Bütçe Kontrol misyonu iflas  eden Ukrayna 72 bankalarının durumunu analiz etmesine ve paralarını nereye gittiğini bulmaya karar vermiştir. Misyon  Başkanı Hrissle  Ukrayna'da reformların son zamanlarda hızı yavaşladığını ve € 3,4 milyar toplam anlaşılan miktarın € 800 milyon makroekonomik yardım diliminin şartlarını yerine getirilmediği söyledi.
Aynı zamanda, NBU başkanı Gontareva piyasa regülatörü bankaların temizlenip finansal sistemini iyileştirdiğindan gurur duymaktadır. Ancak geçen ay UMB stres-testi kolayca geçen iki büyük banka - Hreşçatık ve Fidobank -  iflas etti.

Odessa limanı fabrikası ve enerji şirketleri satılığa çıkarılmış

Hükümet en büyük kamu şirketlerinin Odessa limanı fabrika özelleştirilmesi koşullarını kabul etmiştir. Hisselerinin % 99.6 başlangıç değeri UAH 13 milyar fazlası (521 millon $) belirlendi. Devlet Mülkiyet  Başkanı Bilous Rusya şirketlerine ve vergilendirilen olmadığını  alanlarından olan  şirketlerine satış sürecine izin verilmeyeceğini söyledi. Odessa limanı fabrikasının oligark Firtaş’a ait olan Ostchem şirkete  bir borcu vardır. O, Stockholm tahkim aracılığıyla liman maddi varlığına  tutuklama dayattığı. Ama Devlet Mülkiyet liderliği satışlarını etkilemediğini, ancak yeni sahibi borç ile kendi  uğraşmak zorunda olacağını söyledi. Ayrıca yatırımcılar  üretim modernize etmesine ve işletmenin ekolojik emniyetinin korunmasına yönelik zorunlu  olacaktır. Planlara göre Tesis Temmuz 2016 yılında satılacak.
Belous bölgesel enerji şirketlerinin satışından yaklaşık 300 million $  bütçe almasını planlıyor, fakat ona göre şirketlerin borçlu olmasına ramen açık aktarmalarda onların fiyatı daha da yükselebilir. Buna ek olarak, yatırım taahhütlerini yerine getirmek zorunda kalacaklar.

Hükümet yolların durumu hakkında endişe duymaktadır

Ukrayna çoğu yolların durumu felakettir. Ağır kamyon taşırması onları tamamen bitirir. Hükümete göre trafik etkilerinden yolları onarmak için yılda 2 milyar dolardan fazla harcalanıyor. Bu yüzden büyük otoyol üzerinde ağırlık kontrol noktalarını kurmaya karar verildi. Kamyon ağırlık 40 tonla sınırlı, ancak  taşıyıcıların çoğu özellikle  tahıl nakliyeciler bu rakamı aşırıyor.
Ağırlık limitleri ayarı yanıt olarak, sürücüler ağırlık kontrol noktaları kaldırmak ve  cezalar yok etmek isteğiyle Kiev-Odesa otoyolu engellendi, ama sonunda tıkanıklık kaybolmuştur. Bu kamyonların sayısını artırarak limanlara sevkiyat için kargo taşımacılığı kuyruğu arttı. Yük kontrolü olmadan geçişlere müfettiş tarafından rüşvet vaka kaydedildi.
Altyapı Bakanlığı ağırlıklı noktalarının sayısını artırmayı planlıyor. Parlamentoda aşırı yükleme için cezaları artırmak için bir yasa tasarısı tanıttı.
Başbakan Groisman ülke yolların % 90’da büyük onarım gerektiğini söyledi. O özel bir yol fon oluşturmayı planlıyor. Uzmanlara göre, fon yakıt tüketim vergisinden neredeyse tamamen oluşturulabilir.

Minsk, Donbas çözümsüzlüğü

Minsk görüşmelerin bir  aşama daha sonuçsuz sona erdi. Ukraynalı müzakereciler Eylül 2014 yılında varılan anlaşmalara göre bölge çizgisine dönmesi talepte bulundu. Ukrayna heyeti başkanı  Kuçma  sözcüsü militanları bir kez daha esirlerin değişimi engellendi, söyledi. Çatışma bölgesinde durum gergin kalır. Minsk anlaşmalarına rağmen militanlar 9 Mayıs günü Donetsk 'te   bir "geçit" düzenledi, bu nedenle işgal altındaki topraklarda herhangi seçimler hakkında konuşamak mümkün değildir. AGİT  Özel Temsilcisi Saydik yetimlerin yaşamlarını iyileştirme anlaşması tek olumlu bir karar olduğunu  düşünmektedir.
Hükümet Rusya'ya karşı yaptırımlar otomatik yenilenmesi temeline dayanmaya devam etmektedir, bu önemli ölçüde Rus ekonomisini zayıflatabilir ve çekilmeye zorlaştırır. İşgal altında olan topraklarında seçimlerle ilgili belirli koşullara tabi özel bir yasa kabul edilmesine hazır fakat Rusya bu koşullara kesinlikle katılamaz. Yönetim, çatışmayı çözmek için tek yol olarak işgal altındaki topraklarda AGİT silahlı güvenlik polis misyonu'nun kontrolü görmektedir. Ancak, tüm planlar  Rusya yönetimin birliklerini geri çekme isteksizlikte kilitlenmiş olabilir.
Bazı askeri ve dış politika uzmanları bunu gerçekçi bir plan olarak görmüyor ve Rusya, etki ajanları aracılığıyla ülkedeki gerilimi artırarak,  sağlanan mühlet Ukrayna içinde durumun zarar için kullanabilir düşünmektedir.
Medya başkanlık idaresi Donbas işgal altındaki topraklarda seçimleri ile ilgili yeni bir yasa hazırladı olduğunu bildirdi, ama o yasa milletvekillerine ve halka henüz sunmamıştır. Ukrayna'nın Batı ortakları hala seçim düzenleme konusunda ısrarlı. Sivil toplum uzmanları seçimlerin dramatik siyasi durumu daha da kötüye, bölünmüş bir toplumda tanıtılacak, işbirlikçilerinin yasallaştırılması yol açacağını söylüyorlar. MSK üyesi Megera önümüzdeki iki yıl içinde seçimlerini imkansız gibi  düşünmektedir. Özel amaçlı alay "Azov" terhis askerler tarafından  düzenledi eylem kanıtlandığı gibi   toplum böyle bir senaryoyu sert reddedilir demektir.
Böylece, Donbas krizini gidermek için Poroşenko’da sadece bir kaç çözüm vardır.O, sıkılaşmaya devam edebilir,  parlamento aracılığıyla Donbas'ta seçimlere bir yasa  getirmesini deneyebilir, ancak bu tür eylemler Ukrayna gelişmiş uluslararası pozisyonuna yol açmaz ve daha fazlası hem kendinin hem başkanın partisinin derecelendirme  azaltır.
Ukraynalı yetkililer Donbass işgal altındaki toprakların yeniden entegrasyon bir planın varlığını açıkladı, ama kamuoyuna hala sunamadı. Cumhurbaşkanı ifadelerine dayalı, "Donbass Kurtarma"sına ulusal bütçenin ve uluslararası bağışçıların paraların çoğu yönlendirilebilir. Sivil toplum temsilcilere göre,  bu  sürecine dahil olan şahısların para çalma umut olduğunu gösterir, askeri eylemler de hırsızlığının gerçekleri gizleyebilir. Bu durumda, çatışmanın tırmanması neredeyse kaçınılmazdır.

"Vizesiz" etrafında

AB üye їlkelerin içişleri bakanları "vizesiz"  statüyü almış olan ülkelerin ihlal etme durumunda hızlandırılmış iptal  prosedürü kabul etti. Karar olası kaldırılması kararlaştırılan şartları ile vize serbestleştirilmesi yapma olasılığını açar.
Komisyon yetkilileri Ukrayna vize serbestleştirilmesi için tüm gereksinimleri yerine getirilmiş düşünüyor. AB Büyükelçisi Tombinskyy Ukrayna ile bir anlaşma sonucu gecikmeksizin Avrupa Parlamentosu tarafından ele alınacaktır söyledi.
AB'de Ukrayna Büyükelçisi Tochickyy vize uygulamasının kaldırılmasını  kararı göç krizi nedeniyle gecikebilir söyledi, çünkü AB girmesinden sonra rejiminin kaldırılması için gerekli kriterleri kurmak istiyor. Rada Başkan Vekili Geraşçenko vize uygulamasının kaldırılmasını erteleme bir girişimi Ukrayna ilişkin çifte standartların uygulanmasına ilişkin gösterecektir söyledi. Başkan Poroşenko Ukrayna için vizesiz rejim hızlı verilmesi desteklemesine Fransa ve Almanya liderlere çağırıda bulunmuştur.

Dışişleri Bakanı Klimkin vize serbestleştirme anlaşması  Haziran sonuna doğru AB tarafından onaylanmış olabileceğini söyledi.

25.05.2016: Надію Савченко обміняно на двох російських спецназівців

Надію Савченко обміняно на двох російських спецназівців
Надію Савченко обміняно на двох російських спецназівців

Головні події і теми дня 25.05.2016 від Digests & Analytics Ukraine

Теми ЗМІ та соцмереж

  • Надію Савченко обміняно на двох російських спецназівців.
  • Двоє українських військових потрапили в полон до бойовиків.
  • Секретар РНБО Турчинов повідомив про напад зловмисника на його дружину.
  • Гройсман готовий очолити оргкомітет "Євробачення-2017".

25.05.2016: Надежда Савченко обменена на двоих российских спецназовцев

Надежда Савченко обменена на двоих российских спецназовцев
Надежда Савченко обменена на двоих российских спецназовцев

Главные события и темы дня 25.05.2016 от Digests & Analytics Ukraine

Темы СМИ и соцсетей

  • Надежда Савченко обменена на двоих российских спецназовцев.
  • Двое украинских военных попали в плен к боевикам.
  • Секретарь СНБО Турчинов сообщил о нападении злоумышленника на его жену.
  • Гройсман готов возглавить оргкомитет “Евровидения-2017”.